ABD'de Ünlülerin İnstagram'da Ürün Reklamı Yapanlara Uyarı! - Teknozizi
ABD'de Ünlülerin İnstagram'da Ürün Reklamı Yapanlara Uyarı! - Teknozizi

Amerika’nin tüketici haklarını korumuş olan organı federal tecim komisyonu, instagram ünlülerinden bundan sonrasında bir ürünün reklamını yapmaları halinde bunu açıkça beyan etmelerini istedi.

Federal ticaret komisyonu’nun Amerika’deki 90’dan fazla ünlüye ve marketing şirketine gönderilmiş olduğu mektupta, instagram üzerinden bir markanın ya da ürünün tanıtımının reklam ya da bir ücret karşılığında yayınlanmasının ‘aleni şekilde takipçilere beyan edilmesi’ icap ettiği belirtildi. Toplumsal medya ile ilgili ilk defa böyle devreye giren komisyon, ürün tanıtımının çeşitli yollarla (izahat bölümüne yazma yahut etiketlerle belirtme vs) yapılabileceğini söylemiş oldu. Uyarı, tüketici haklarını sakınan ‘amme vatandaşı’ adlı bir sivil toplum kurumunun girişimiyle gerçekleştirildi.

Daha önce rihanna ve kim kardashian’ın da dahil olduğu 113 ismin belli etmeden ürün reklamı yapmasına reaksiyon yayınlayan grup, bunu “instagram, gençleri özellikle genç hanımefendilerı hedefleyen maskelenmiş pazarlamanın vahşi batısı haline geldi” açıklamasıyla dile getirmişti. Bundan dolayı sosyal medya ancak ünlülerin değil, fazla takipçi sayısına haiz hesapların da yapmış oldukları kampanyalarla küresel çapta önemli bir pazarlama alanı haline geldi.

İLGİLİ HABER:   İnstagram Akıl Sağlığına Zarar Verebilir!

Hatırlarsanız ülkemizde de toplumsal medya üzerinden meydana getirilen tanıtımların getirdiği hasılatların vergilendirilmesi konuşulmuş ve lüzumlu çalışmaların peşinden bunun yürürlüğe gireceği belirtilmişti. Maliye bakanı naci ağbal, 2016’nın mayıs ayında yaptığı açıklamada vergi usul kanunu kapsamında yapılacak düzenlemelerle toplumsal medya tanıtımlarından vergi alınacağını açıklamıştı.

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...