2016 yılı içerisinde Samsung ve Apple tarafından yarı iletken çiplere harcanan rakamlar dudak uçuklatacak cinsten. İşte iki devin harcadığı milyar dolarlar!

Samsung ve Apple, Teknoloji dünyasının her zaman adından söz ettiren iki küresel şirketi. Tabii ki bu iki şirketin küresel yarı iletken çip pazarına yağdırdığı paralar da akıl almaz miktarlarda.

Samsung ve Apple yarı iletken çiplere en çok para harcayan şirketler

Farklı şekil ve boyutlarda teknolojik ürünler geliştiren Samsung ve Apple, üst üste altı yıldır küresel yarı iletken çip pazarında kayda değer bir paya sahip. Gartner tarafından sunulan son rapora göre iki dev, 2016 yılında pazara toplamda 61.7 milyar dolarlık harcama yapmış durumda. Bu dudak uçuklatan rakamın, 2015 yılına göre 400 milyon dolar fazla olduğunun altı çiziliyor.

Ek olarak Samsung ve Apple, yine geçtiğimiz yıl dünyadaki yarı iletken çiplerin yüzde 18.2’sini satın almış. Araştırma analisti Masatsune Yamaji, iki şirketin daha geniş yarı iletken endüstrisi için teknoloji ve fiyat eğilimleri üzerinde önemli etkiler yapmaya devam ettiğini ancak gelecekteki büyüme beklentilerinin düşmesi dolayısıyla etkilerinin azaldığını ifade ediyor.

İLGİLİ HABER:   Samsung, Smart Switch Yeniden Tasarlıyor!

Dünyanın ilk 10 çip alıcıları arasındaysa dört ABD, üç Çin, iki Güney Kore ve bir Japon şirketi yer alıyor. Cisco Systems ilk 10 arasındaki yerini kaybederken, onun yerine Oppo, Vivo ve OnePlus akıllı telefon üreticilerinin sahibi Çinli BBK Electronics listeye girmiş durumda.

2016 yılındaki ilk 10 yarı iletken çip alıcılarının tam sıralaması ise şu şekilde:

01 – Samsung (31,667 milyon

02 – Apple

03 – Dell

04 – Lenovo

05 – Huawei

06 – HP Inc.

07 – Hewlett Packard Enterprises

08 – Sony

09 – BBK Electronics

10 – LG Electronics

Bakalım gelecek yıl, bir Apple bir Samsung arasında dönen zirvede durum ne olacak?

SDN – ShiftDelete.Net

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...