İnternet Kullanıcıların Dikkatine: Bu Aradığınız Site
İnternet Kullanıcıların Dikkatine: Bu Aradığınız Site "Apple" Değil! - Teknozizi

Chrome, firefox yada opera tarayıcı kullanıcıysanız, ürpertici bir tehdit altındasınız. Bilgisayar korsanları, tarayıcıları kolayca kandırabilen bir metot geliştirdi.

Web sitelerini görüntülemek için chrome, firefox yada opera kullanıyorsanız, şifrenizi yada kredi kartı verinizi girmenizi isteyen kötü niyetli kişilerin tuzaklarına karşı hazırlıklı olmalsıcaklıknız şu sebeple çok ciddi bir zaaf ile karşı karşıyasınız. Zayıflık, bu tarayıcıların adres çubuğunda muayyen karakterleri görüntüleme şeklini yer alıyor. örneğin chrome, son 24 saat içinde https://www.Xn–80ak6aa92e.Com/ sayfasını https://www.Apple.Com olarak görüntüledi.

Google lüzumlu güncelleme üzerinde çalışıyor, firefox ve opera’nın varsayılan en son sürümleri aynı tuzağa düşmeye devam ediyorlar. Görselde de belli olduğu benzer biçimde söz mevzusu sayfanın apple ile en küçük bir ilgisi yok.

Söz mevzusu saldırı biçimi eş makalemlı sözcük saldırısı olarak biliniyor. Chrome, firefox ve opera’daki eş yazımlı sözcük koruma mekanizması her karakterin farklı bir dilden benzer bir karakterle değiştirilmesi halinde başarsıcaklıkz olur. “xn--80ak6aa92e.Com” olarak kaydedilen alan adı filtreyi yalnızca kiril karakterleri kullanarak atlıyor ve kendini apple.Com’a dönüştürüyor. Bunu chrome, firefox veya opera kullanarak kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:   Apple Yine Bir Adım Önde!

Mozilla geliştiricisi gervase markham, “bu şekilde bir değişim latin karakterleri içermeyen tüm alan adlarını farklı yönlendiriyor. Latin harfleri kullanmayan insanlar ve ülkeler için bu hiç hoş bir şey değil. Her betik ve dil, internet ortamında eşit işlem görmeli. ” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: http://www.webtekno.com/internet-kullanicilari-dikkat-bu-aradiginiz-apple-degil-h28131.html

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...