BTK'dan Wikipedia Erişimine Son Dakika Açıklaması! - Teknozizi
BTK'dan Wikipedia Erişimine Son Dakika Açıklaması! - Teknozizi

Dünyanın en büyük ansiklopedisi olarak görülen Wikipedia’ya erişim yasağının ardından BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’dan bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz günlerde internet ansiklopedisi Wikipedia’nın erişim Türkiye’ye kapatılmıştı bugün ise bu erişim yasağı uygulanmasıyla ilgili olarak BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’dan bir açıklama geldi.

Fatih Ömer Sayanın açıklaması şu şekilde; Kapanmasına üzüldüm ama yargı kararları uygulanmadan Wikipedia’nın açılması mümkün değil. Kimse ‘Ben Türk mahkemelerini tanımam’ deme hakkına sahip değil” açıklamalarında bulundu.

Erişim yasağına sebeb olan bazı sayfaların Wikipedia’dan hala kaldırılmadığını belirten Ömer Fatih Sayan, “Türkiye bir hukuk devleti, bu kararlar uygulanmadan Wikipedia’nın açılması mümkün değildir” dedi. Siteye açık bir çağrıda bulunan ve konunun tatlıya bağlanmasını şahsi olarak da dilediğini söyleyen Sayan, “Wikipedia bilgiyi veriyorsa teyit de ediyor olması gerekir. Benim çağrım Wikipedia’nın kapanmasına sebep olan problemleri halletmesi, bu noktada gerekirse sistemin rehabilite edilmesidir. Bu anlamda yıllardır söylediğimiz, internette yalan haberle uluslararası mücadele konusunda son dönemde yaşanan gelişmeleri önemsiyoruz. Hatta bu eksikliği Wikipedia yöneticilerinin de görerek ‘wikitribune’ isimli inisiyatifi başlatmalarını olumlu buluyoruz. Yalan haberle mücadele hepimizin faydasına bir durumdur” dedi.

İLGİLİ HABER:   Wikipedia'nın Kurucusu Yalan Haberlerle Savaşıcak Bir Kara Liste Sitesi Kurucak!

Art niyetli editörler yüzünden gündemin yanlış maddelerle meşgul edilmesini doğru bulmadığını söyleyen Sayan, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk içinde herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Kimse ‘Ben Türk mahkemelerini tanımam’ deme hakkına sahip değildir. Olay yargıya intikal ettiği için ben daha fazla konuşmak istemiyorum. Wikipedia’nın açılması yolunda üzerimize düşen her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek istiyorum.”

Wikipedia Neden Kapatıldı?

Akdeniz ve Altıparmak’ın başvurusu sonucunda Wikipedia’nın iki konu başlığı nedeniyle engellendiği ortaya çıktı. “Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi” (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve “Devlet destekli terörizm” (State-sponsored terrorism) içerikleri nedeniyle, Wikipedia’ya erişim engellendi.
Mahkemenin kararına göre, söz konusu içeriklere erişimin engellenmesi halinde, tümden erişim engeli kararı kaldırılacak.

 

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...