E-Spor, Olimipiyat Oyunları Arasına Girebilir! - Teknozizi
E-Spor, Olimipiyat Oyunları Arasına Girebilir! - Teknozizi

E-sporun hızlı büyüyüşü devam ediyor.

Her geçen gün popülerliği dünyanın dört bir yanında artan espor konusunda ülkemizde de önemli spor kulüpleri yatırımlarını giderek arttırmakta.

Dünya çapında hem oyuncu sayısını, bununla beraber takipçi sayısını hızlı şekilde arttıran espor, hali hazırda çoğu ülkede resmi federasyonları ile beraber çeşitli şekillerde faaliyet gösterir durumda. Fakat espor hakkındaki son mevzuşulan şeyler, bu spor branşının zirvesi olabilir.

Compete’in haberine göre espor, 2022 yılında düzenlecek asya oyunları’nda, bildiğimiz klasik olimpiyat branşları şeklinde bir branş olabilir. Doğrusu bu da espor olimpiyatlarında ilk üçe girenlerin madalya alacağı anlamına geliyor. Asya olimpik konseyi’nin bu mevzuda resmi bir açıklama yaptığı da compete’in sunduğu haberde yer almakta.

Tabii 2022 seneından önce esporun kendini kanıtlaması ihtiyaç duyulan bazı turnuvalar var. Bunlar ‘asian indoor’ ile ‘martial arts games’ turnuvları ki bu turnuvalardan birine daha önceden fifa 17 müsabakaları resmi olarak dahil olmuştu.

Asya olimpik konseyi bir müddet önce alisports şirketi ile ortaklığını duyurmuştu. Söz mevzusu çin merkezli şirket bir süre önce, espor’u uluslararası olimpiyat komitesi’nin resmi olarak tanıması için çalışmalar yürüten uluslararası espor federasyonu’na 150 milyon dolarlık yatırımı ile gündeme gelmişti.

1 YORUM

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...