Engelli Bireyler İçin Düşünülüp Yapılan Arkadaşlık Uygulaması: Glimmer - Teknozizi
Engelli Bireyler İçin Düşünülüp Yapılan Arkadaşlık Uygulaması: Glimmer - Teknozizi

Engelli bireylerin kendilerini daha rahat hissetmelerini hedefleyerek rakiplerine şeffaflığıyla fark atan Glimmer, aslen bir çöpçatanlık uygulaması.

Bu mevzuya yaklaşımından da anlayabileceğimiz üzere Glimmer, internetteki “sola kaydır, sağa kaydır” anlayışını eleştiren bir yapıya sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

“Engelli kişiler üzerinden prim mi yapılıyor?” sorusunu akıllara getiriyor olsa da aslen Glimmer’ın kuruluş hikayesi uygulamanın iyi niyetini ortaya koyuyor. Bilişsel engelleri olan adam kardeşinden esin alan Glimmer’ın kurucusu Geoffrey Anderson, bu konuda bir şeyler yapması gerektiğine karar vermiş ve harekete geçmiş. Kardeşi önceleri Tinder vb. şeklinde uygulamaları da kullanmış fakat bu tip uygulamalarda insanların engelleri olduğunu söylerken kendilerini rahat hissetmiyor olmalarını bir problem olarak görüyormuş.

Popüler arkadaşlık uygulamalarında profiller çoğu zaman yüzeysel olduğu için engelli bireylerin kendini tam ifade edemediğini düşünen Anderson, bu aşamada Glimmer’ı devreye sokmuş. Glimmer, “Dış görünümün ötesine geçin, kullanıcılarla ilgi alanları ve yaşam biçimleri üzerinden bağlantı kurun.” mantığıyla kullanıcılara sesleniyor. Uygulama kullanıcıları tercih ederlerse rahatça profillerine engellerini ekleyebiliyorlar. Genelleme yapılacak olursa Glimmer, insanların tüm şeffaflığıyla her şeyden kolaylıkla konuşmasını elde eden bir platform olarak yola çıkmış. Sahip oldukları bu şeffaflığın da kullanıcılarının psikolojisi üstünde fazlaca olumlu etkiler yaratacağı ön görülüyor.

Uygulamanın güzel bir başka yanı da büyüme aşamasına geçtikleri andan sonra ekiplerinde engelli bireylere geniş oranda yer verecek olmaları. Gelecek planları hakkında Anderson, “Glimmer’ın misyonu, engelliliğin teknolojide ve başka yerlerde yaşfakat dahil edilmesinin öncü bir örneği olmaktır.” şeklinde söz ediyor. Glimmer uygulamasını iOS ve Android cihazlarda bulabilirsiniz.

KAYNAK: CEOtudent

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...