Facebook, Tam Sayfalık Gazete'de Yalan Haber Hakkında Detay Verdi! - Teknozizi
Facebook, Tam Sayfalık Gazete'de Yalan Haber Hakkında Detay Verdi! - Teknozizi

Facebook, yalan haberler hakkında bilgileri İngiltere’deki gazetelerde tüm dünya’ya bildirdi.

Facebook, sahte haberlere karşı kampanyasını web üzerinden ve baskıya geçiriyor. Sosyal medya ağı, İngiliz gazetelerinde ( The Daily Telegraph , The Guardian ve The Times da dahil olmak üzere) tam sayfa reklamlar çıkardı ve okuyucularına şöyle söylentilerde bulundu,
News Feed’te gördükleri hikayeleri iki kez düşünmeleri için uyarı verdiler.

Reklamlar, sosyal ağın çevrimiçi olarak vurgulanması ile aynı tavsiyeyi sunuyor. Kullanıcılara, özellikle de “şaşırtıcı iddiaları” içerdikleri takdirde okudukları başlıklardan şüphe uyandırmaları söylenir. Okuyucular ayrıca “benzer nitelikteki URL’lere” dikkat etmelidir. Facebook ve ortağı, gerçekleri kontrol eden yardım derneği Full Truth(Tam Gerçek), okudukları öyküyü diğer yayınların raporlarıyla doğrulamaya çalışın. Reklamlar, “Birlikte, yanlış haberlerin yayılmasını sınırlayabiliriz” etiketiyle sona eriyor. Facebook’un kendisi, şirketin logosunun sayfanın üst kısmına dahil edilmesinden başka bir şey değildir.

İLGİLİ HABER:   Facebook'tan İşsizlere Müjdeli Haber!

Reklamlar, 8 Haziran’daki ülkenin genel seçimlerinden bir ay önce İngiltere gazetelerinde gösterilicek. Sahte haberi ağında çoğaltmak için Facebook eleştirildi ve birçok yorumcu bu fenomenin siyasette kötü niyetli bir etki yaptığına, güvensizliğe ve partizan bölünmelerinin derinleştiğine inanıyor. Facebook, geçen hafta Fransa’da sahte haberlere karşı, merkezcilist adayı Emmanuel Macron’ın sağdaki Marine Le Pen’i dövdüğü hakkında ki haberleri bu hafta sonu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen önce uyarıda bulunan benzer basılı reklamlar yayınlamıştı.

Facebook’un Facebook politikası direktörü Simon Milner The Financial Times’a verdiği demeçte “İnsanlar Facebook hakkında doğru bilgileri görmek istiyor ve biz de bunu yapıyoruz. Bu yüzden sahte haberler konusunda mücadele etmek için elinden gelen her şeyi yapıyoruz. İnsanlara doğru haberi bulmalarına yardımcı olabilmek için, herkese ipucu gösteriyoruz, gördüklerinin yanlış olduğunu nasıl tespit edeceklerinide.”

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...