Google, Android Hızlı Güncellenmeleri İçin Kolları Sıvadı! - Teknozizi
Google, Android Hızlı Güncellenmeleri İçin Kolları Sıvadı! - Teknozizi

Google, mobil Android destekli cihazları için hızlı yöntemle güncelleme getirceğini söyledi.

Google, kısa vade içerisindeki android destekli tüm cihazlarına hızlı şekilde güncelleme yollaycaktır. Tabi “Samsung, LG, Huawei vb. gibi cihazlar etkilenmeycektir çünkü bu cihazlar servisleri tarafından otomatik ve düznli bir şekilde yollanır. Ancak dememdeki şu ki Google bize hem hızlı hemde android destekli firmalara en hızlı biçimde yeni güncellemeleri yollaması olacaktır.

Şirket bunun farkında, ve yeni bir sistemi tanıttı. Proje Tiz denilen mevcut cihazlara güncelleme iterek bazı büyük gecikmeler ortadan kaldırabilir. Project Treble, Android O ve ötesinde başlatılan tüm yeni cihazlara gelecek ve Pixel telefonlar için geliştirici önizlemede zaten çalışır durumdadır.

Google bunu “Android için modüler taban” olarak adlandırıyor ve bugüne kadar işletim sisteminin alt düzey sistem mimarisinde en büyük değişiklik olduğunu söylüyor.

Şirket, bir cihaz yazıcısı ortaklarının geri bildiriminin “mevcut aygıtları Android’in yeni bir sürümüne güncellemesinin inanılmaz derecede zaman alıcı ve pahalı” olduğunu bir blog yazısında açıkladı. Yeni kodu uygulamakla kalmaz ve yazılımın donanımla çalıştığından emin olmayı da içermez; ilgili birkaç onay turu vardır.

Google, en son sürümün açık kaynak kodunu yayınladıktan sonra, çip üreticilerinin betiklerini donanımları için değiştirmesi gerekiyor. Daha sonra, düzenlenen kodu, yeni yazılımı içeren, gerekli değişiklikleri yapan cihaz üreticilerine iletirler. Nihai bir sürüm hazır olduğunda, aygıt üreticileri bu güncellemeyi telefonunuza aktarmadan önce operatörlerden onay almak zorundadırlar.

Project Treble, her biri Android’in her yeni sürümünde yeniden kullanabilecekleri tek bir pakete sararak, yazılması gereken donanım erişen kod miktarını kısaltıyor. Bu, yonga üreticilerinin Google’ın sunduğu orijinal açık kaynak kodunu değiştirme gereksinimini ortadan kaldırır ve onay sürecini hızlandırır.

Şirket, bunu “modüler üs” olarak adlandırdığından, temel Android koduna daha fazla paket geliyor demektir. Bu sistemin henüz nasıl çalışacağı hakkında pek çok ayrıntı yok, ancak önümüzdeki hafta Google I / O gerçekleştiği göz önüne alındığında, çok yakında duymamız hiç şaşırtmayacaktır.

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...