Google Kadın Çalışanlarına Az Maaş Verdiği Gerekçeyle Mahkemelik Oldu! - Teknozizi
Google Kadın Çalışanlarına Az Maaş Verdiği Gerekçeyle Mahkemelik Oldu! - Teknozizi

Teknoloji devi Google, maaş ödemelerinde kadın ve adam çalışanlamış olurı içinde ayrım yaptığı gerekçesiyle davalık oldu.

ABD Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı, bir süre önce şirketlerdeki maaş adaletini ve ayrımcılığı önleyebilmek adına şirketlerden rastgele maaş bodroları istemiş ancak Google bakanlığın bu talebini reddetmişti. Bu konum üzerine bakanlığın araştırmaları sonucunda Google beklenmedik bir suçlamayla karşı karşıya kaldı.

4 Nisan tarihini ‘Eşit Maaş Günü’ duyuru eden Google, personeller içinde ayrımcılık yapılmaması için bir kampanya yürütüyordu sadece kendi kampanyasının aksine bir iddiayla başını derde soktu. ABD Çalışma Bakanlığı, Google’a hanım ve erkek personellerine eşit maaş ödemediği sebebi öne sürülerek dava açtı. Bakanlığın iddiasına nazaran Google federal istihdam yasalarını bu hareketiyle ihlal ediyor.

İLGİLİ HABER:   Google Adsense Türkiye Faaliyetlerini Durdurdu!

Bakanlığın söylemiş olduğine bakılırsa Google aynı pozisyonda olan kadın ve adam çalışanlarına eşit miktarda maaş ödemiyor. Öyle ki derhal derhal her pozisyonda hanımlar, erkek çalışanlardan daha az maaş alıyor. Öte taraftan Google tüm bu iddiaları reddederek bu şekilde bir şey olmadığını ve cinsiyet ayrımcılığı yapmadıklarını, bakanlığın elinde de buna dair bir kanıt bulunmadığını söylüyor.

Bakalım bu dava iyi mi neticelanacak ve mahkemeye nazaran haklı taraf kim olacak?

KAYNAK: http://www.webtekno.com/google-kadinlara-daha-dusuk-maas-odedigi-gerekcesiyle-mahkemelik-oldu-h27632.html

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...