Google, Suriye Krizi İçin WebSite Oluşturuyor! - Teknozizi
Google, Suriye Krizi İçin WebSite Oluşturuyor! - Teknozizi

Birleşmiş Milletler mülteci ajansı, Suriye’de yaşanan mülteci kriziyle ilgili en çok sorulan beş soruyu yanıtlamayı amaçlayan yeni bir web sitesi başlatmak için Google ile ortaklık kurdu.

BM Suriye Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından yapılan basın açıklamasın da, “Suriye için Arama” sitesi Pazartesi günü hizmete giricek ve “belirli ülkelerde” Google ana sayfasında yer alacak.

Suriye’yi aramak beş soruya cevap bulmak için BMMYK ve Google’dan gelen verileri birleştiriyor: “Suriye savaş öncesi neydi?”; “Suriye’de neler oluyor?”; “Mülteci kimdir?”; “Suriyeli mülteciler nereye gidiyor?”; Ve “Suriyeli mültecilere nasıl yardım edebilirim?” Başlıklı site, yıkım kapsamını ayrıntılandıran istatistiklerin yanı sıra altı yıllık bir savaşla yerinden edilmiş kişilerin hikayelerini de içeriyor.

Ayrıca, savaş öncesinde ve sonrasında çekilen Google Earth görüntülerinin yanı sıra, çatışma sırasında hasar gören veya yok edilen eski sitelerin 360 derecelik videoları bulunuyor. Bu bağlantı ile bağışı BMMYK’ya sayfanın en alt, hem de örgütün #WithRefugees bir bağlantı kısmında bulunmaktadır dilekçe mülteci çocuklar ve ailelere yeterli evler için garantili eğitim için mültecileri çağırmakta.

İLGİLİ HABER:   Google açıkladı: Pixel Telefonların Üretiminde Hiç Bir Problem Yok

BM Mülteci Yüksek Komisyon Üyesi Filippo Grandi, Pazartesi günü yapılan açıklamada, “Suriye’yi araştırmak Suriye ve mülteciler hakkındaki geçmişleri ve yanlış anlamaları ortadan kaldırmayı ve günümüzün en büyük insani trajedisine tamamen yeni bir görünüm vermeyi amaçlıyor” dedi. Ve ayrıca “Bu, Suriyeli mültecilerle ilgili beş önemli soruyu tespit etmemize ve cevaplamamıza olanak tanıyan Google’ın harika bir projesidir ve kitlelerin en çok insani çaba için gerekli desteği ve fonları toplamamıza yardımcı olmak isteyenlerin çoğunu öğrenmek istiyoruz” dedi.

Site şu anda İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dillerinde mevcuttur; yakında piyasaya sürülecek Arapça kısa zamanda gelmesi beklenmektedir.

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...