İnstagram'ın Genç Kullanıcıları İçin Kötü Haberimiz Var! - Teknozizi
İnstagram'ın Genç Kullanıcıları İçin Kötü Haberimiz Var! - Teknozizi

Eğer bir Instagram Kullanıcısı ise sana çok kötü bir haberimiz var. detayları haberimizde…

Artık içinde bulunmuş olduğumuz teknoloji çağı sebebi ile, bu çağın en önemli yapı taşlarından önde gelen interneti kullanmayanımız kalmadı. Aslına bakarsak araştırma, öğrenme, data edinme adına interneti kullandığımızda internet, inanılmaz bir platforma dönüşmekte. Fakat webin bizi içine çeken, adeta bağımlısı meydana getiren bir yanı daha var; sosyal medya.

İstediğimiz kadar kabul etmesek de derhal hemen çoğumuz, toplumsal medya platformlarının nerede ise birer kölesi haline gelmişiz. Yapmış olduklarımızı başkaları ile paylaşma vakaı, bizi ruhsal bir bozukluğa itmiş durumda. Öyle ki en basitinden ilk kere gittiğimiz bir yerin fotoğrafını paylaşmak veya orada yer bildirimi yapmak, o yerin keyfini çıkarmaktan daha önemli bir konumda.

İşte bu durum ile alakalı bir araştırma yürüten İngiltere’deki Kamu Sağlığı İçin Kraliyet Topluluğu (RSPH), 14-24 yaşları arasında 1,500’e yakın bireyin katıldığı bir deney düzenleyerek, sosyal medyanın en popüler uygulamaları olan YouTube, Instagram, Snapchat, facebook ve Twitter‘ın gençler üzerindeki etkilerini araştırmış.

İLGİLİ HABER:   İnstagram Profili Gizli Olan Kişileri Görme

Katılımcıların en sevdikleri, en çok kullandıkları sosyal medya platformu üzerinden depresyon, kaygı, yalnızlık, korku ve dış görünüş ile ilgili sorular soran araştırmacılar, katılımcılardan bu platformları sorulan sorulara gore değerlendirmelerini istemiş. Elde edilen neticelara göre ise Instagram, gençlerin ruh sağlığı mevzusunda en zararlı platform olmuş.

Fotoğraf paylaşımı ile gelen beğeniler sonucunda “beğenilme, takdir görme” arzusu uyandıran, şundan dolayı gençlerin özgüvenlerini direkt etkileyen Instagram, her ne kadar öteki platformlara gore fotoğraf ve video paylaşımı olarak mütevazi bir platform izlenimi verse de aslında fazlaca tehlikeli. Araştırmacılar konuyla ilgili olarak, “toplumsal paylaşım siteleri huy yapmaları bakımından sigara ve alkolden daha tehlikeliler. Sosyal medya platformları siteleri kaygı, depresyon ve uyku bölünmelerine yol açıyor25 yaşından küçük gençlerde kaygı ve depresyon oranı yüzde 70’e yükseldi. ” ifadelerini kullanmaktalar.

Araştırmada, bu mevzuda gençlere en olumlu etkide bulunan sosyal medya platformu ise YouTube olarak seçilmiş.

KAYNAK: WebTekno

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...