Kendi Buluşları Nedeniyle Öldürülen 10 Mucit - Teknozizi
Kendi Buluşları Nedeniyle Öldürülen 10 Mucit - Teknozizi

Bilim insan bilinci başlangıcı, Thomas Alva Edison ve Graham Bell gibi insanlar, insanlığa paha biçilemez katkılar sağladı. Her şey var oldu çünkü ihtiyaçlarını hissettik. Dolayısıyla, “İhtiyaç Duyulmaktadır” ifadesi yer almaktadır.

Bazı mucitler için kendi buluşları yeryüzündeki en son nefeslerinin sebebi olduğu ortaya çıktı. Bazıları akciğerlerindeki son hava yükünü doldurma şansı bile bulamadılar. Bu, onların yaratılması aşamaları test ederken ortaya çıkan bazı teknik kusurlar nedeniyle oldu. Ölüm bizim için kaçınılmaz, ancak bu mucitlerin kendi icadlarından dolayı öldüğü üzücü.

Max Valier

Yaşam: 9 Şubat 1895 – 17 Mayıs 1930

Valier potansiyel öngörmek, ilk insanlara biriydi roket . İnsanlar, NASA’nın sahte olduğu düşünülen Apollo Moon Mission gibi 20. yüzyıl uzay gezilerine ilk motivasyon olarak bakabilecekleri Alman Verein für Raumschiffahrt’ı (Uzay Uçuşları Derneği) kurdu.

Valier 1928 ve 1929 yılları arasında Fritz von Opel ile roketle çalışan otomobiller yarattı. Uzay uçuşu topluluğu sıvı yakıtlı roket araçlarının fikrine odaklandı. Valier ayrıca bir sıvı tahrikli roket arabasını test etti.

1930’da Valier, deneysel kurulumunda bir patlama olduğu zaman 35 yaşında öldü. Herhangi bir güvenlik önlemi olmadan, oksijen ile karosen karışımlı suyun birleşimini test eden bir yanma odasının önünde oturuyordu. İki başarılı denemeden sonra, adrenalin hareketi onu üçüncü denemeye ve kelimenin tam anlamıyla son denemesine motive etti.

Li Si

Yaşam: M.Ö. 280 – M.Ö. 208

John Knoblock, “Li Si, Çin tarihinin en önemli iki ya da üç figüründen biridir” diye yazıyor. “Çin hanedanını Çin tarihinde ilk evrensel devlet yapan kurumların kurulmasından büyük ölçüde sorumluydu.”

Çin’in Çan Hanedanı Başbakanı olarak görev yapan Li Si, kavramlaştırdığı Beş Cezayı kullanarak öldürüldü. Bu beş ceza, yüzünde dövme yapmak, burnunu kesmek, diz kapağını kaldırmak, üreme organlarını ortadan kaldırmak ve canlı veya yırtma bacaklarından ayrı kaynatarak ölüm cezasını içeriyordu.

Francis Edgar Stanley

Yaşam: 1 Haziran 1849 – 13 Temmuz 1918

Kendi icatlarından dolayı ölen mucit listesinde başka bir isimdi. Francis, Stanley Steamer’ı kullanırken tahta yığına çarptı.

Francis E. Stanley ve ikiz Freelan O. Stanley tarafından kurulan Stanley Motor Taşımacılığı Şirketi tarafından geliştirilen buhar motoru tabanlı bir otomobildi. Arabasıyla birlikte seyahat eden bir çiftlik arabasından uzak durmaya çalışıyordu.

Otomobil işine girmeden önce, FE Stanley ve kardeşi New England’daki fotoğraf stüdyosu işini zafer kazandı. Stanley, fotoğrafları renklendirmek için ilk airbrush’ı patent aldı. Ayrıca, Stanley Dry Plate Company’yi, yeni patentli makinelerini kullanarak seri kuru levha üretimi için kurdular.

Stanley kardeşler şirketlerini Eastman Kodak’ı kuran George Eastman’a sattı. Roll filmlerinin kullanımını yaygınlaştıran aynı şirket.

Jean-François Pilâtre de Rozier

Yaşam: 30 Mart 1754 – 15 Haziran 1785

Jean-François Pilâtre de Rozier, Fransa’da yaşayan bir fizik ve kimya öğretmeni idi. Rozier, 15 Haziran 1785’de İngiliz Kanalını Pierre Romain ile birlikte Rozière balonunda geçerek Pas-de-Calais’de Wimereux yakınlarında çarpıyordu. Trajik kazadan dolayı ölümler muhtemelen ilk bilinen hava kazası ölümleri.

Rozier’in balonu, bir havadan uçuş için, ayrı odacıkların yardımıyla, hem ısıtmalı hem de ısıtılmamış kaldırma gazı kullanabilen bir melezdi.

Franz Reichelt

Yaşam: 1879 – 4 Şubat 1912

Uçan terzilik olarak anılacaktı, ev yapımı paraşütünü giyen Eyfel Kulesi’nden atladı, ancak kader ilk uçuşunda talihsiz bir kadere karar vermişti. Polis yetkilileri, Franz’ın kendi tasarladığı paraşüt göstermek için bir kukla kullanacağını ve ona izin verdiğini düşünmüştü. Bunun yerine, işi kendisi aldı ve icatlarının hayatını kaybettiği insanlardan biri haline geldi.

Henry Smolinski

Yaşam: 1933 – 1973

Smolinski, Cessna 337 uçağının kanatlarını aldı ve uçan bir araba yaratma niyetiyle bir Ford Pinto’ya katıldı. AVE Mizar olarak bilinen otomobil, Henry’nin Advanced Vehicle Engineers şirketi tarafından üretildi. Arkadaşı Hal Blake ile birlikte test uçuşu yaptırdı ve bir kazada öldü.

Çıkarılabilir kanatlı modifiye edilmiş Pinto, 130 mph’de yere 12.000 fit yükseklikte uçma kapasitesine sahipti. Gösterge tablosu, yakıt basıncı göstergeleri, bir altimetre, bir radyo seyir cihazı gibi eklemelerle değiştirildi. Teorik olarak, içinde hem araç hem de uçuş motorları bulunan şey, 1000 milden daha fazla gidebilirdi.

Bir tanık, Smolinski’nin “Pinto Craft” a ağacın tepesine çarptı ve alevler içine fırlamadan önce bir kamyonet içine düştüğünü hatırlattı. Henry’nin ölümü AVE Mizar’ın bir Bond filminde yer alması için kapıyı kapattı. Daha önce “Altın Tabancalı Adam” da, karşı saldırgan Francisco Scaramanga ve Nick Nack’in (kızı) aynı uçan arabadan kaçmasına karar verildi. Kaza nedeniyle fikir daha sonra düştü.

William Bullock

Yaşam: 1813 – 12 Nisan 1867

William Bullock’un hikayesi, kendi icadının onun acılı ölümüne nasıl yol açtığını bilerek gıcırdama vermek için yeterlidir. William, yazdırılacak görüntülerin silindir üzerine konulduğu ve daha sonra herhangi bir alt tabakaya basılabileceği bir döner baskı pres makinesini yarattı.

Onun buluşundan birkaç yıl sonra ayağı devam eden bir kurulum sırasında yeni makinede ezildi. Daha sonra William, amputasyon sürecinde öldü, çünkü ayağı kangreni geliştirmişti.

Horace Lawson Hunley

Yaşam: 20 Haziran 1823 – 15 Ekim 1863

Hunley, Amerika Konfederasyon Devletleri’nde deniz mühendisi idi. İlk savaş denizaltısının mucidi oldu. Rutin bir test sırasında, Hunley, 7 üyeli bir mürettebatla birlikte, 15 Ekim 1963’te önceden hasar gören bir denizaltı HL Hunley’de (Hunley öldükten sonra) battı. Denizaltı, daha sonra USS Housatonic’in başarıyla batması için yeniden kullanıldı. 1964’te.

Marie Curie

Yaşam: 7 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934

Madame Curie olarak bilinen Nobel Ödülü’nü iki kez kazanan dört bilim adamının ilkiydi . Polonyalı kökenli ünlü fizikçi ve kimyager, deneylerinde radyo gibi radyoaktif özellikler taşıyan materyaller içerdiği için uzun süre iyonize radyasyona maruz kalmıştı.

O zamanlar, radyoaktif emisyonların zararlı etkileri bilinmiyordu. Curie’ye ölüm nedeni olan aplastik anemi teşhisi kondu. Ceplerindeki radyumları taşıyan ve çekmecesinde saklanan kişisel eşyaları bile radyasyona maruz kalmıştı. Bu onun nedeni bu asırlık dizüstü bir kurşun kaplı kutuda muhafaza edilmiştir.

Karel Soucek

Yaşam: 19 Nisan 1947 – 20 Ocak 1985

Bir buluş demosu, Karel Soucek, kendi ürettiği şok emici varilin içinde Houston Astrodome’nin çatısından aşağı doğru yuvarlandığında ölümcül bir ölüm şovu olduğu ortaya çıktı. 180 feet aşağıda tutulan bir su deposuna inecekti, ancak varil tankın kenarına çarptı ve ölümcül yaralanmalara neden oldu.

Karel’in namlusunu göstermesi için yapılan ilk girişim bu değildi. Kanada stantmenleri 1984 yılında Niagara Şelaleleri’ne de çıktı. Dublör gerçekleştirmek için bir lisans almadığı için ona ödemek zorunda olduğu para cezası da dahil olmak üzere ona yaklaşık 46.000 $ mal oldu.

Soucek, dublör videolarının satışı ile maliyeti kolayca kurtardı. Kendisini popülerleştirmek için Niagara Şelaleleri’nde bir müze yapmak istedi ve finansman için bir yatırımcı konuştu. Houston gerçekleştirdiği dublör, yatırım şirketini, kendi kendine yeten dublörünün bir defalık bir hareket olmadığına ikna etmekti.

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...