Küresel Isınma, Antartika'yı Yerle Bir Edebilir! - Teknozizi
Küresel Isınma, Antartika'yı Yerle Bir Edebilir! - Teknozizi

Bilim insanları, insan odaklı küresel ısınmanın kıtayı eritmesiyle Antarktika’nın buz tabakalarını yakından izliyorlar. Ancak, buzsuz bölgelere neler olduğuna odaklanan birkaç çalışma var – penguenler, foklar, bitkiler ve mikroplar ev olarak adlandırılan yerler.

Avustralyalı araştırmacılar bu hafta kayalık mostra, uçurum yüzleri ve Antartika genelinde serpilmiş dağ tepeleri üzerine daha yakından bir göz attı. Isıtmalı hava ve su sıcaklıkları nedeniyle buz rafları ve buzulların eriymesi gibi bu izole ortamların önemli değişiklikler yaşayacaklarını keşfettiler.

Bu dergide Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, şu an kıtanın yaklaşık yüzde 1’ini kaplayan kalıcı buzsuz alanlar bu yüzyılda yüzde 25’lik bir artışla 6.600 mil kare büyüyor olabilir .

Küresel Isınma, Antartika'yı Yerle Bir Edebilir! - Teknozizi

Rapor, iklim değişikliğinin 21. yüzyılda Antartika’nın buzsuz alanları nasıl etkileyeceğinin ilk nicel değerlendirmesidir.

Araştırmacılar, günümüzde milyonlarca kilometre buzla ayrılmış olan antarktika habitatları, önümüzdeki yıllarda giderek birleşerek, yerli türlerin büyüyebileceği alanları genişletmekle birlikte, istilacı türlerin yayılması için yeni fırsatlar yaratacağını da araştırmacılar buldu.

Daha rekabetçi yerliler ayakta kalabilir ve gelişebilirken, diğerleri yok olma yolunda ilerleyebilirler.

Küresel Isınma, Antartika'yı Yerle Bir Edebilir! - Teknozizi

Örneğin sıcaklık yükselirken bazı Antakya yosunları daha hızlı büyür. Antarktika’nın iki çiçekli bitki türü, güneye doğru genişlemeye devam edebilir. Ancak, istilacı yıllık çayır otu Poa annua gibi yeni gelen insanlar, yeryüzünü yeni buzsuz alanlara yayılmış olarak yok edebilirler.

“Yaşam kullanılabilirliği bu artış yaşayan bitkiler ve hayvanlar yararına olacak mı? Kesinlikle onların yelpazesini genişletmek ve yeni bölgelere yerleşir bazı yerli bitki ve hayvanlar için yeni fırsatlar sunacaktır,” Jasmine Lee, raporun baş yazarı, yazdığı bir yazı üzerinde Konuşma yazarları Justine Shaw ve Richard Fuller ile.

Küresel Isınma, Antartika'yı Yerle Bir Edebilir! - Teknozizi

Bilim adamları, “Bununla birlikte, potansiyel faydaların negatiflerden daha fazla olması muhtemel görünüyor” dedi. “Habitat yamalarının birleşmesi, evrimsel geçmişiminin büyük bir kısmı için izole edilen türlerin aniden buluşmasına izin verebilir.”

Bu birleştirme, gelecek yüzyıllarda birçok bitki ve hayvan türlerinin kaybolmasına ve Antarktika ekosistemlerinin “homojenleştirilmesine” yol açabilir.

Küresel Isınma, Antartika'yı Yerle Bir Edebilir! - Teknozizi

Lee ve ortak yazarları, araştırmanın kıtayı ziyaret ederken bilim insanlarının ve turistlerin ekstra önlem almaları gerektiğini vurguladığını belirtti. Torbalar, ayakkabılar, kıyafetler ve tarla ekipmanı, varıştan önce uygun şekilde temizlenip kontrol edilmedikleri takdirde, yerli olmayan tohumları, mikropları ve böcekleri taşıyabilir.

Araştırmacılar, “Değişen bir iklimde bozulmadan kalan buzsuz alanların korunması ve Antarktika bilim ve turizm topluluklarının, istilacı türler için daha fazla biyogüvenliğin ve izlemenin gerekli olabileceği önemli alanları tespit etmeleri için çağrıda bulunduklarını” söyledi.

1 YORUM

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...