Bu Pelerini Giyen Görünmez Oluyor: Görünmez Pelerin Geliştirildi! - Teknozizi
Bu Pelerini Giyen Görünmez Oluyor: Görünmez Pelerin Geliştirildi! - Teknozizi

Rus bilim insanları, harry potter’dan da aşina olduğumuz bir ‘görünmezlik pelerini’ geliştirdiler. Bu pelerin, önümüzdeki dönemde rus askerler tarafından savunma alanlarında kullanılacak.

Harry potter’ın giydikten sonra ortadan kaybolduğu görünmezlik pelerininin kim bigün gerçekten var olacağını düşünebilirdi ki? Rusya’daki saratov devlet üniversitesi’nde görevli bilim insanoğluı, askerlerinin düşmanlarından korunması amacıyla kendilerini görünmez hale getirecekleri bir örtü geliştirdiklerini duyurdular.

Konuyla alakalı gösterilen basın bildirisinde bu değişen teknolojinin önümüzdeki dönemlerde, savunma alanında yaygın şekilde kullanılacağından bahsedildi. Açıklamanın bir bölümünda geliştirilen örtü hakkında şu ibare kullanıldı: ‘elde edilmiş bu materyalin kullanılmasıyla üretilen üniforma giyen askerlerin düşmanın duyarlı askeri cihazları için tamamen görünmez olması sağlanabilir.’

Görünmezlik pelerini elbet giyen kişinin çıplak gözle tamamen görünmeyeceği anlamına gelmiyor; ama kızıl ötesi termal kamera, lll gece görüş aygıtı vb. Vasıtasıyla bulunması fazlaca zorlaşacak. Rus federal emniyet birimi’nde üst seviye görevli olan ivan lobanov, artık termal görüntüleyici cihazların fazlasıyla yaygın olduğunu ve özellikle gece görevinde yer alan askerler için bu teknolojinin bir elzem haline geldiğini söyledi.

Süper yalıtım yüzeyli ve elektromanyetik olmayan metal bir pelerin olan ürünün en efsunk özelliğinin ise çok ince bir teflon malzemeyi kullanıyor olması. Yüzeyi seramik parçacıklarla kaplı olması sebebiyle elektromanyetik dalga enerji nispetını ayarlayabilen pelerin, çevredeki ışığın kırılmasını değiştirip görünür ışığa karşı bir kalkan görevi gördüğü için giyen kişinin bulunduğu ortamda gizlenmesini sağlıyor.

KAYNAK: WebTekno

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...