Stres Çarkı Bundan Böyle Okullarda Yasak! - Teknozizi
Stres Çarkı Bundan Böyle Okullarda Yasak! - Teknozizi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı eyaletler, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde çocukların dikkatinin dağılmasına yol açtığı gerekçesiyle stres çarkı kullanımı yasaklandı.

Son dönemlerde en popüler olan ve çocukların elinden düşmeyen stres çarkları için bazı ülkelerde yasaklanma kararı çıktı. ABD bazı eyaletleri olmak üzere İngiltere ve BAE çocukların özellikle okulda dikkatinin dağılmasına yol açtığı gerekçesiyle stress çarkı kullanılması yasaklandı.

Kimilerinin ‘modern tespih’ de dediği stres çarkı hergün katlanarak daha fazla yaygınlaşıyor. Ancak uzmanlar çocukların bu oyunları sınıfa sokmaları nedeniyle olumsuzluklar yaşandığını öne sürdü. Habertürk gazetesinde yer alan haberde, çocukların derste stress çarkı ile oynamaya devem ettiğini belirten uzmanlar ailleri de dikkatli olmaya çağırdı

Uzmanlar tarfından stres çarkların çocuklarda dikkat eksiliği, hiperaktivite, ankisiyete ve otizm sorunları yaşayan çocuklarda dönüş hareketinden ötürü kaygıyı azalttığını belirtse de gözalıcı renklerin dikkatleri dağıttığını söylüyor

İLGİLİ HABER:   ABD'de Bir Çocuğun Elinde Stres Çarkı Patladı!

Peki bu git gide yaygınlaşan Stres Çarklarını Kim Buldu?

ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan Catherine Hettinger, dünya çapında milyonlarca satan stres çarkını 7 yaşındaki kızını eğlendirmek için yaklaşık 20 yıl önce düşündü. Hatta 8 yıl boyunca da patentini elinde tuttu fakat 2005 yılında yenileme ücreti olan 400 doları (yaklaşık 1413 lira) ödeyemeyince patent boşa düştü.

Stres çarkını bugün üretenler ciddi kâr ederken, 62 yaşındaki Hettinger, mütevazı evinden daha ucuz bir apartman dairesine taşınmış; bağlantısı kopan telefon hattının eski haline gelip gelmeyeceğini ve aracını doğru düzgün çalışır hale getirmek için nasıl para bulacağını düşünüyor.

Ayrıca Catherine Hettinger, bu bulduğu icattan para kazanmıyor haberleri de ortalıkta dolaşmaktadır.

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...