Merhaba Teknozizi takipçileri bu videomuzda son dönemlerin popülaritesini artırmış olan stres çarkları hakkında bilinmeyenleri anlattık.

Son dönemlerin popüler oyuncağı olan stres çarkı dünya çapında on milyonlarca satış yapmayı başardı. Fakat stres çarkının mucidi maalesef tahmin ettiğimiz paraları kazanamıyor.

Stres çarkı son dönemlere damgasını vuran küresel bir oyuncak. Tek elle veya çift elle çevirebildiğiniz bu oyuncak ilginç bir şekilde dünya çapında popüler olmayı başardı.

İlk stres çarkı Florida’da yaşayan Catherine Hettinger tarafından 1997yılında icat edildi. Yaşadığı rahatsızlıktan dolayı kızıyla pek fazla vakit geçiremeyen kadın, stres çarkını icat ederek kızının keyifli vakit geçirebilmesini amaçlamıştı.

Oyuncağın patenti almayı ihmal etmeyen Catherine Hettinger, 2005 yılında süresi biten patentini ekonomik problemler nedeniyle yenileyemedi. Yaklaşık 400$ olan ücreti ödemeyen Catherine Hettinger, artık patent sahibi olmadığı için satılan stres çarklarından bir kuruş kazanamıyor.

İLGİLİ HABER:   Stres Çarkı Bundan Böyle Okullarda Yasak!

Hatta ekonomik problemlerden dolayı daha küçük bir eve taşınmayı düşündüğünü söyleyen Catherine Hettinger, patenti almadığı için kızgın olmadığını da belirtti.

Peki stres çarkı hangi malzemeler ile yapılmakta?

Stres çarkı için çelik, pirinç, çinko, titanyum, bakır, plastik, tahta, demir, seramik, rulman malzemelerden faydalanılıyor. Seri üretimler yapılmadan önce 3d printerla modellenen bu ürünler genelde üç kollu bir yapıdan oluşuyor. Her kolunda ve ortasından monte edilmiş rulmanlar bulunuyor.

Stres çarklarının fiyatı nedir?

stres çarkı kırtasiyeler, oyuncak mağazaları ve internetteki alışveriş sitelerinde 10 ile 50 TL arasında değişen fiyatlarda satılıyor.

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...