Tarihte En Çok Dikkat Çeken 8 Cep Telefonu - Teknozizi
Tarihte En Çok Dikkat Çeken 8 Cep Telefonu - Teknozizi

Şimdi elinize almışsınız iPhone 7’nizi ve AppStore’den her türlü işinize yarayacak uygulamaları indiriyorsunuzdur.

Peki insan tarihinde hep kullanılan içinde oyun olmayan akılsız cep telefonlarını hiç düşündünüz mü? Düşünmüşsünüzdür ancak yeni doğan nesil düşnmesi zordur ancak her türlü kaynaktan topladığı bilgiler ile öğrenebilir ancak ben size cep telefonlarının tarihini anlatıcam.

Cep Telefonları;  kolayca taşınabilen, geniş kapsama alanlı, kablosuz telefon sistemini kullanan bir iletişim ve multimedya aygıtı. Cep telefonu ile sağlanan hizmetler, telefon modeline ve servis sağlayıcıya göre değişmekle beraber en yaygın olarak kullanılanları, sesli görüşme ve kısa mesaj hizmetidir.

İşte Dikkat Çeken Cep Telefonları:

8. Motorola Dynatac 8000x

İlk telefonun fıyatı 3.995 dolardı Motorola bu gelişmeden sonra 10 yıl boyunca yaklaşık 100 milyon dolardan fazla harcama yaparak 1983 yılında Dynatac 8000x modelini piyasaya sundu. 3.995 dolardan satışa sunulan cep telefonu 800 gram ağırlığında 300 mm x 44 mm x 89 mm boyutlarındaydı. Sadece LED göstergesi bulunan telefonun ekranı yoktu. Telefonun boyutlarının dışında en kötü özelliği 15 cm’ye varan anteni bulunmasıydı.

7. Telefonlarda artık ekran var ( microTAC 9800x )

1989 yılına gelene kadar Motorola, bu cep telefonu geliştirmek için yoğun çaba harcadı. Sonuç olarak anteni küçülmese de boyutları ve ağırlığı neredeyse yarı yarıya düşen MicroTAC 9800X modeli satışa sunuldu. Bu modelin en büyük özelliği tuş takımının üzerinde kapak yer almasıydı. Kapaklı ilk telefon da böylece 1989 yılında üretilmiş oldu. MicroTAC 9800X’in 8 karakter gösterebilen LED ekranı vardı. Sadece iki telefon olduğundan bu telefon dünyanın en hafif ve en küçük telefonu olarak tanıtılıyordu.

6. Nokia 1011

Bataryalar çok ağır ve güçsüzdü O dönemde telefonlar için Nikel Kadmiyum batarya kullanılıyordu. Bu batarya telefonun ağırlığını artırıyor, çok fazla ısınma yapıyor ve zehirli bir maddeden üretildiği için kullanıcılar tarafından tehlike oluşturuyordu. Ayrıca pil tamamen boşalmadan şarj edilemiyordu. İkinci bir batarya satın alamayacağınız için kullanıcılar bu tür konulara azami şekilde dikkat etmek durumundaydı. Nokia 1011 ile piyasaya giriş yaptı 1992 yılına gelindiğinde artık normal olarak tanımlayabileceğimiz telefonlar üretilmeye başlandı. Artık bu alanda sadece Motorola yoktu. 1992 yılının 10 Kasım günü Nokia 1011 isimli ilk cep telefonu modelini piyasaya sundu. 195 mm x 60 mm x 45 mm boyutlara ve 475 gram ağırlığa sahip olan telefon Motorola’nın mevcut iki modelinden de daha küçük ve hafifti. 2 satırlı renksiz bir ekranı vardı ve 99 kişiyi rehberine kayıt edebiliyordu. Nokia 1011’in en büyük özelliği anteninin küçük olması idi. Telefon görüşmesi yapılacağı zaman anten uzatılabiliyordu.

İLGİLİ HABER:   Yeni Nokia 3310 Satışa Sunuldu! Fiyatı Ne Kadar?

5. Motorola bag Phone

Aynı yıl yeni bir hamle yapan Motorola batarya sıkıntısını çanta telefon ile çözdü Aynı yıl Motorola’da Bag Phone isimli bir telefon çıkardı. Batarya konusunda kullanıcılarını mağdur etmemek için uğraşan Motorola, boyut konusunda Nokia’nın çok gerisinde kalmıştı. Çanta içerisindeki pil ile uzun süre telefon görüşmesi yapılabiliyordu fakat telefon çantadan ayrı kullanılamıyordu. Telefonun anteni ise çanta üzerinde olmasına karşılık Nokia 1011, Motorola Bag Phone’dan oldukça küçüktü.

4. İlk renkli ekranlı telefon

1997 yılında üstün Alman teknolojisine sahip Siemens dünyanın ilk renkli ekranlı telefonunu tanıttı: Siemens S10. Ekran kalitesi çok iyi olmasa da diğer telefonlara göre değişik renklerde menüye sahip olması telefonun farkını ortaya koyuyordu. Fakat tasarım konusunda hâlâ beklenen seviyede değildi telefonlar. Ayrıca pil konusunda da ciddi derecede sıkıntılar mevcuttu.

3. Nokia 8810 ile damgasını vurdu

1999 yılına gelindiğinde Nokia kendisini uzun süre dünya lideri yapacak olan 8810 isimli cep telefonunu tanıttı. Bu telefon daha önceki modellerle karşılaştırılamayacak kadar küçük ve hafifti. Sürgülü bir kapağa sahip telefonun en büyük özelliği antensiz olmasıydı. Sadece bu özellik ile Nokia dünya çapında dikkat çekti. 8810 kullanıcılarını şimdi bile görmek mümkün. Telefonun tasarımı hâlâ etkileyici.

2. Ve Sırada Bir Efsane Doğuyordu ( Nokia 3310 )

Nokia 3310, Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia tarafından tasarlanan, geliştirilen ve pazarlanan telefondur. 2000 yılının dördüncü çeyreğinde, 1 Eylül 2000 tarihinde Nokia 3210’un yenilenmiş hâli olarak duyuruldu. Dünya çapında 126 milyon adet satılarak “en başarılı telefonlardan biri” olarak kabul edildi.2015 – 2016 istatistiklerine göre NOKİA 3310 Dünyada 180 milyon adet olduğu söyleniliyor.

1. Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezi oldular(Akıllı Telefonlar Çıktı)

Kimse bilemezdi ki cep telefonlarının bugün bu safhalara geleceğini cebimiz de birer bilgisayarla dolaşacağımızı hatta cep telefonumuz olmadan uyuyamayacağımızı gelecekte bizi ışınlayabilecek telefonlarımız olması dileğiyle.

3 YORUMLAR

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...