Unutkan İnsanlar Diğerlerine Göre Daha Çalışkandır! - Teknozizi

Yıllar geçtikçe, unutkan olma fikri, şu an sağduyu eksikliği ya da aptalca davrandığı düşünülen pek çok ‘az istenen’ özelliklerle toplanıyordu.

Son zamanlarda bilim adamları şaşırtıcı bir gerçek keşfetti – unutkan insanlar aslında En iyi işleyen beyinler, zihinsel olarak daha iyi olma ihtimali yüksektir!

Okul sistemlerimiz, bilgiyi ezberleyip saklamanın akademik başarının anahtarı olduğu fikri üzerine inşa edilmiştir. Çocukların, gerçeği okuduktan sonra tekrar etmelerini ve gerekli bilgiden daha azını hatırlayabilecek öğrencilere zayıf bakmalarını isteriz.

Toronto Üniversitesi’ndeki yeni bir araştırma, hafıza geri çağırma ile mücadelenin zihinsel olarak diğerlerine göre daha düşük olmadığını, bunun yerine beyinlerinin daha üst düzeyde çalışıp, üst düzey matematiksel gibi yeni ve önemli bilgilere yer açtığını buldu. Denklemler veya Evrenin sırlarının anahtarı!

Hafızanın Sürekliliği ve Geçiciliği başlıklı dergide yayınlanan Neuron dergisinde yayınlanan çalışmada, hafızayla ilişkili, hafızayla ilişkili yeni nöronların hipokampüs olarak adlandırılan kısmında unutkanlığı teşvik ettiği keşfedildi. Beyin, yeni ve önemli gerçekler için daha fazla yer açmak için eski ve işe yaramaz bilgi aktarmaya devam ediyor!

Unutkan İnsanlar Diğerlerine Göre Daha Çalışkandır!

Bilim adamlarının belleğin gizemlerini ilk kez araştırdıkları bu değil. 2007’de araştırmacılar, hafıza testine katılan 20 sağlıklı erişkin bireyin beyinlerini incelemek ve izlemek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullandılar. Sonuçlar, insanların tekrarlayan veya kolay bilgi yerine çelişen bilgileri hatırlama konusunda daha iyi oldukları gerçeğini yansıtıyordu.

Oregon Üniversitesi’nden Michael Anderson, “Unutma süreci iyi bir işlevsel amaca hizmet ediyor. Bu adamların yaptıkları, bu sürecin nevrobiyolojik temelini açıkça ortaya koyuyor. ”

Bu bulguları parçaladığınızda mantıklı olur – Beyniniz, daha yeni bilgileri hatırlamak için yer açmak için değiştirilen eski bir şifre gibi eski, kullanışsız ve kullanılmayan bilgiden kurtulmak istiyor. Beyniniz işe yaramaz gerçeklerle sürekli dağılırsa somut bir karar vermek ve yeni deneyimlerin ayrıntılarını hatırlamak için gerekli olan bilgiye odaklanmak daha zordur.

Dolayısıyla Trivia Night’da kendinizi zorluk çektiğinizde hatırlayın – beyniniz sizi uzun vadede daha akıllı yapmaya çalışıyor!

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...