Viber, Öğeleri Satmak İçin E-Ticaret Tuşları Ekliyor

Mesajlaşma uygulaması Viber , bugün çok işlevli platformlar haline gelen mesajlaşma uygulamalarının daha büyük bir eğilimine giren yeni bir özellik ve e-ticaret şirketi Lavanta tarafından sahiplenileceğini duyurdu .

Viber, ekranın altındaki küçük bir alışveriş çantası simgesine bastığınızda ve öğeler ararken, geçerli sohbetinizden esinlenerek satılacak öğeleri kullanıcılara sunmaya başlayacak. 

Bu özellik, Viber’in piyasaya sürülmeden önce ABD’de ilk kez 6 Mart’ta canlı yayın yapması nedeniyle. Elektronik ve ev eşyasından modaya kadar bir dizi kategoriyi kapsayan bir dizi öğe ile başlayacak ve diğer 30 markanın küratörlüğünü yaptığı öğelerin yanı sıra, kendisinin yaptığı “Lâdet.com” adresinden de çıkacak. Tam liste henüz açıklanmadı, ancak şirketin yeni CEO’su Cemel Agaoua bana bir tanesinin Macy’nin mağazası olacağını söyledi. Ayrıca, “fırsatlar” için adanmış alışveriş alanında bir alan da olacak – bu da Groupon gibi firmalarla potansiyel ortaklıklar anlamına geliyor.

Başlangıçta alışveriş özelliği, kullanıcıların doğrudan Viber’den alışveriş yapmasına izin vermeyecek – ya bir marka uygulamasında bir bağlantı kapısı vasıtasıyla ilgili sayfaya yönlendirilecekler veya uygulama kurulu değilse bir mobil web sitesine yönlendirilecekler – ancak Agaoua bana şunu söyledi: Bu kesinlikle daha uzun vadeli bir plandır.

Sonunda Viber’de alım yapacağız, ancak bunun nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve mümkün olan en kısa sürede dışarı çıkarmaya karar verdik ” dedi. Bunun hızlı bir dönüş olduğunu söylemek yanlış değil: Viber, sahibi olan Daha Fazla Uyum’dan ve yıllarca yeni Viber özellikleri için ticaret uzmanlığına başvurduğundan bahsediyor.

Ama belki de zamanı en olgunlaştı. Bu, son birkaç ay içinde mesajlaşma uygulama paketinin geri kalan kısmıyla işlevsellik açısından hız kazanmak için yaptığı bir dizi güncellemeyle Viber’in en son özelliktir ancak aynı zamanda bir gelir elde etme işi için bir yol olarak da Viber tarafından sağlanmaktadır. .

Agaoua, bir röportajda “Viber’i aptal reklamlara dönüştürmeden bir platform haline getirmek istiyoruz” dedi. (Daha önce çalışmış birinin süper ironik seçimi – bunu tahmin etmişsiniz – mobil reklamcılık.) “Alışveriş için veya restoran rezervasyonu yapmak için Viber’in ticaret için doğal bir yer olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlarınızla tartıştığınız her konuda, uygulamadan çıkmadan bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. ” 

Bu, Viber’in rakiplerinin “aptal reklamlar” a başvurduklarını söylemek değil. Messenger, WeChat ve Line gibi uygulamalar, basit metin ve resimli mesajlaşma hizmetlerinin ötesinde, daha kullanışlı ve daha kullanışlı hale getirmek için hizmetlerini alması için bir takım özellikler eklemiştir.

En dikkat çeken nokta Facebook, onlarca üçüncü şahıs geliştiricinin, kullanıcılara şey satın almasına, bilgi almasına ve para transfer etmesine yardımcı olmak için konuşma, AI tabanlı asistanlar yarattığı bir bot platformu olarak Messenger’ı açtı. WeChat ve Line, mesajlaşma servislerini yıllardır oyun ve satın alma seçenekleri gibi ek özelliklerle zenginleştirerek önemli gelirler elde etmelerine ve kullanıcıların katılımlarını arttırmalarına yardımcı oldu.

Viber’in daha yeni güncellediği güncellemelerden biri, Sohbet Uzantılarıdır – etkin bir iletişim aracı olan bir kişiyle görüşme yaparken, kullanıcıların referans bilgilerini (örneğin Wikipedia aracılığıyla) veya bir GIF’i elde etmek için bir üçüncü taraf hizmetini çağırmasını sağlayan bir arama özelliğidir (Örneğin Giphy aracılığıyla) ve daha fazlası.

İLGİLİ HABER:   Bukoli, E-Ticaret Sitesi Türkiye'deki Faaliyetlerini Durdurdu!

Aslında bugün duyurulan alışveriş uzantısı, Sohbet Uzantısı’nın yanına oturacak: her ikisine de ekrandaki alanda klavyenin bulunduğu alanda kendi bilgilerini sağlayan simgeler (alışveriş çantası ve “@” simgesi) deniyor. Aksi takdirde olabilir.

Viber’i bir alışveriş platformu olarak kullanmak, sosyal ticaret konusundaki bir gelişmedir. Tüm çabaların başarılı olduğu kanıtlanmadığı halde birçok başka şirket tarafından bu alanda çok fazla umut vardı.

Twitter denenmiş ve sonuçta kendi içi alışveriş çabalarını kesti ; Facebook Hediyeler gibi hizmetlerle girişimleri bir çift olmuştur çok iyi çalıştı değil daha yeni (ve oldukça agresif) çabaları olmasına rağmen, satış platformlarına içine Gruplar açmak , en azından çok fazla aktivite görmeye gibi görünüyor.

Bu, önceki e-ticaret sunumlarından başka bir şekilde de farklı olacaktır. Birçok e-ticaret, devasa büyük bir veri öğesine sahiptir – sizleri satan şirketlerin, siz ve tüketicilerin genel olarak çevrimiçi davranışı hakkındaki bir sürü veriyi emiyorlar. Bu, Viber’in açıkça yapmayacağı bir şey. Sohbetler her zaman şifrelendiği için Viber’in söylenen herhangi bir şeye erişimi yok demektir.

“Konuşmaları hiçbir şekilde kullanamayız” dedi. Satışa yönelik öğeleri tetikleyen anahtar kelimeler yalnızca bunları yapar ve yalnızca alışveriş uzantısına girdikten sonra Viber’in bu verileri toplaması anlamına gelir; bu, bir kınacınız veya oportünistseniz kaybolduğunu görebilirsiniz Fırsat; Ya da bir gizlilik savunucusu iseniz, duymak için teşvik edilebilir.

“Gelecekte, bir ürünü aramak ve sunduğunuz içeriği ince ayarlamaya yardımcı olmak için konuşma geçmişinizi tercih etme seçeneğine sahip olduğumuzu düşünebiliriz, ancak şu anda mahremiyetin daha önemli olduğunu düşündüğümüzden dolayı, kırmak istemedik” Bu duvar “dedi.

Agaoua’nın açıkladığı gibi, Viber’in alışveriş portalı aracılığıyla sunduğu şeylerin tek ortağı olmamasına karşın, “Japonya’nın Amazon’u” olarak bilinen Japon pazarı, Viber’in bulunduğu her yerde popüler değildir – şirket büyük bir rol oynamıştır. Rolü oluşturmada rol.

Agaoua, “Viber ürününü birlikte inşa etmek için bazı kaynakları ödünç vermedi” dedi. Agenda, şirketin Yuvarlak Pazarlama bölümüyle uzantının arkasındaki arama motorunu ve teknik arka uç kısmının geri kalan kısmını inşa etmeyi içerdiğini ve bu nedenle aslında ticaret iş ortaklarının hepsinin Yapmanız gereken küratörlüğün katalogunu sağlamaktır.

Agaoua, hizmetin arkasındaki iş anlaşması açısından şu an için, bir trafik ya da işlem gönderdiği her parçada bir tıklama başına maliyet veya satın alma başı maliyeti, diğer bir deyişle bağlı bir pazarlama yüzdesi alacağını söyledi. Ticaret markaları. İşlemi kontrol etmek için sonunda bir hizmet oluşturduğunda ve ticaret ortakları bunu kullanırsa, işlem ücretlerine de komisyonunu artıracaktır.

Ancak şu an için, gerçek satış yönü hala havada görünmekte ve Viber ve ortakları bu yeni özelliğin en iyi nasıl kullanılabileceğini bulmaktadır. Agaoua, şirketlerin eşyalarını satmak için onunla ortak olması için cazibesinin bir kısmının, önemli demografik bir kullanıcı kitlesine erişebileceğini belirttiğini belirtti.

ABD’de, en büyük kullanıcı oranının% 50, 25 ila 35 arasında olduğunu ve% 55 kadında kadın eğriltildiğini söyledi. Şirket, aktif kullanıcı numaralarını kırmadı ancak daha önce şimdiye kadar uygulamanın 800 milyon yüklemesinin yapıldığını söyledi.

KAYNAK : TechCrunch

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...