Yapay Zeka'dan Sonra Şimdi de Artırılmış Zeka! - Teknozizi
Yapay Zeka'dan Sonra Şimdi de Artırılmış Zeka! - Teknozizi

Yapay zeka. Daha akıl almaz ve sahte hissedeceğim akıl için bir referans düşünemiyorum. İnsanlar Terminatör’a veya The Matrix’e dönüp, bunların hepsini anlamaları şaşırtıcı değildir.

Neyse ki, akademi ve filmlerin ateşlediği 60 yıldır devam eden AI söylentilerinin ardından nihayet, robotların devralıktan çok daha fazla anlam taşıdığına dair işaretler görmeye başladık.

Teknoloji endüstrisinde çalışmak, AI ışıklı ampulün makine öğrenimi veya mühendislik anlayışı değil, aynı zamanda teknoloji dünyasında karşı karşıya kaldığımız insani zorluklarla tıklanmasını ironiktir.

Yahoo! ve Apple’da olsa da, yalnızca modern bulutun günümüzde kullanılmasına yardımcı olmakla kalmayıp, her yıl performansını iki katına çıkarmayı da desteklemeye yardımcı olan teknolojilerin bir parçası olmak şaşırtıcı değildi. Ancak insanlar tarafında yeni bir veri merkezi açılması, 100 yılı aşkın çeşitli uzmanlık ve tecrübeye sahip bir ekip işe alması demekti. Bu beceriler bulmak zorlaştıkça ve zorlaştıkça, daha fazla kişi bulamadığımızdan fark ettik ki daha fazlasını elde etmemiz gerektiğini anlamamız gerektiğini fark ettik.

Teknolojinin evriminin insanlardan katlanarak üstün olduğu bir dünyada yaşıyoruz. AI, artık kendi anlayışlarını ve düşüncelerini oluşturmak için istihbarat olan makineleri güçlendiriyor. Sensörler, makinelerin görme, ses ve dokunuş gibi şeyleri akılla kavraması halinde, şimdi duyulara dönüşüyordu.

İLGİLİ HABER:   TBMM'ye Yapay Zeka Güvenlik Sistemi Kuruluyor!

Şeylerin İnternet’i (IoT), bu düşünce ve duyulara dayalı olarak “kendi kendine sürüş” eylemlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Teknoloji, gözümüzün tam önündeyken, dün cansız araçları olma yolunda ilerliyor ve yarınki işbirlikçi ve bilinçli AI destekli iş arkadaşlarımız olarak hizmet ediyor. İnsanlar olarak, sorumluluğumuz bu yeni formdaki iş arkadaşının yöneticisi ve danışmanı olarak çalışmaktır.

Kapsamlı insan-makine öğrenme arayüzleri kullanarak, tüm insanlar, kendi doğal insan dili kullanarak yeni iş arkadaşlarımızı etkili bir şekilde öğretip rehberlik etme yeteneğine sahip olacaklar. Evet, insan bilgisi, yapay zekayı gerçek yapan şeyin temelini oluşturacaktır. Bu nedenle AI, insan istihbaratının bir uzantısı olarak onun yerine geçmekten daha yararlı olduğunu ispatlayacaktır. Artık o, Yapay Zeka olarak görülmeyecek, ancak Artırılmış Zeka olarak anlaşılacaktır.

KAYNAK: http://readwrite.com/2017/04/20/are-we-going-from-artificial-intelligence-to-augmented-intelligence-il1/

Bu Haber Hakkında İçinizden Geleni Yazın...